Friday, March 18, 2016

WÖÖ Leather Backpack intro

When I heard that Estonian brand WÖÖ had came out  with a multifunctional leather backpack I knew instantly that it's for me - simple, effective and eye-catching. Luckily post in Japan moves very quickly so already a little later I had a package with the bag here in Tokyo. Since then I have been using it every day, even now when I'm in Seoul. It is always a struggle to find a nice bag that fits all my books I carry with me on daily basis - my modeling portolio, macbook and some for reading of course. And WÖÖ bag fulfils all these requirements. WÖÖ is known for its multifunctional t-shirts which you can wear in 4 different ways and they have used the same design concept for the bag. Therefore, it also works as a shoulder- and a tote bag, which is a big bonus.  You can even remove the straps and wear them as a belt,.. more on that later!

Kui minuni jõudsid kuuldused, et Eesti bränd WÖÖ, mis on muidu tuntud oma casual t-särkide ja pusade poolest, on välja tulnud väga laheda nahast seljakotiga, teadsin kohe, et see on väga minu asi - lihtne, praktiline ja efektne. Viimaks midagi eriti ihaldusväärset päris oma Eesti brändilt!
Õnneks on Japan Post väga efektiivne ja juba nädal hiljem olin mul kott Tokyos olemas. Alates sellest hetkest on saanud kotist mu igapäevane lahutamatu kaaslane nii Tokyos kui ka Seoulis.  Ilusaid käekotte on poodides palju, kuid mitte selliseid, mis mahutaks kõik mu book'id - sellega pean silmas oma modelli portfooliot, macbooki ja loomulikult ka ilukirjandust. Seega on seljakott alati mu first option! 

 Kotti saab lähemalt vaadat ja soetada nii eesti disaini poes Tali kui ka
WÖÖ Telliskivi Loomelinnakus asuvas stuudios. 

Tokyo, Shibuya Station
photo by Cailin
/leather bag - WÖÖ, Japan souvenir jacket, T-shirt - WÖÖ, feather choker - Anni Jürgenson/

Antud kotti saab kanda ka õla- ja kandekotina ning rihmasid on kerge eemaldada ja hoopis vööna kanda, kõigest sellest juba hiljem!


Seoul
At Mr. Holmes Bakery in Sinsadong
/bag - WÖÖ, cap - Awesome needs, leather jacket - All Saints/No comments:

Post a Comment